Blog
20.08.2021 12:17

Bylinky - priatelia našich očí 1. časť

Bylinky - priatelia našich očí 1. časť

Hovoria, že príroda má liek na všetko; stačí vedieť, kde hľadať.

Hovoria, že príroda má liek na všetko; stačí vedieť, kde hľadať. Pre väčšinu ochorení môžeme nájsť užitočné liečivé bylinky, či už ide o tráviace problémy, problémy s krvný tlakom alebo - aby sme ostali pri téme - problémy s očami.

Je dôležité vždy vyhľadať lekársku pomoc pri symptómoch, ktoré sa nezlepšujú do 1-2 dní, ale dovtedy je dobré vedieť, aké rastliny sa dajú nájsť v prírode (alebo v bylinkárstvach, lekárňach), ktoré môžu ochladiť, hydratovať alebo znížiť zápal v očiach, napríklad.

Liečivý Aloe - Aloe Vera (Aloe barbadensis miller)

Aloe Vera

Utlmujúci účinok extraktu z aloe vera sa široko používa na medicínske aj kozmetické účely. Jeho účinky na regeneráciu buniek a podporu imunity sú známe už od staroveku. Môže poskytnúť liek na množstvo ochorení, kožných problémov a zápalových symptómov, najmä vďaka gélovitej látke obsiahnutej v listoch rastliny.

Úloha v oftalmológii Vďaka svojím vlastnostiam proti infekciám, antibakteriálnym a protizápalovým účinkom sa aloe vera často používa na liečbu oftalmologických problémov. Pri zápale spojiviek ochladzuje červené, svrbiace, páliace oči. Je tiež dobrou voľbou pre tých, ktorí trpia suchými očami, pretože účinne hydratuje, čím znižuje slzenie, podráždenie a únavu očí.

Zloženie: Monosacharidy a polysacharidy, aminokyseliny, enzýmy, karotén, cholín, minerály, vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E)

Korenička (Foeniculum vulgare)

Korenička

Korenička, okrem toho, že je obľúbeným korením, je tiež bylinkou s výraznými antibakteriálnymi vlastnosťami.

Je to mukolytická, diuretická, krv čistúca a trávenie podporujúca rastlina, ktorá má tiež účinky na zlepšenie zraku. Hrá významnú úlohu v zubnej a ústnej hygiene.

Úloha v oftalmológii Korenička je obľúbenou zložkou na upokojenie očí. Utlmuje zapálené, červené oči a zlepšuje oslabený zrak typický pre starší vek. V ľudovom liečiteľstve sa lukewarm, prevarený odvar z koreničky úspešne používa na rôzne zápaly očí. Ako očný výplach slúži aj pri závažnejších očných ochoreniach ako sú katarakty alebo glaukóm.

Zloženie: Esenciálny olej, trans-anetol, fenchon, mastný olej, cukor, bielkoviny

Malva - Veľká malva (Malva silvestris)

Malva

Malva, známa aj ako veľká malva, je cenná liečivá rastlina, ktorá je obľúbená ako náhrada čaju kvôli svojej chuti. Okrem toho, vďaka svojim priaznivým účinkom, úspešne bojuje proti refluxu kyseliny, enteritíde, zápalu dýchacích ciest alebo zápalu hrdla a mandlí.

Úloha v oftalmológii Listy, kvety a korene malvy sa používajú na liečenie. Vďaka svojim protizápalovým a upokojujúcim účinkom je jej odvar z kvetov vynikajúci na liečbu zápalu spojiviek. Pri poruchách slzných kanálikov optimalizuje produkciu sĺz, čím prispieva k správnej hydratácii očí.

Zloženie: Malvin, antokyány, flavonoid-sulfáty, glykozidy, rastlinné sliz, farbivo, triesloviny

Biela malva - Marshmallow (Althaea officinalis)

Biela malva

Sladká, kyslá biela malva je všestranná rastlina. Je obľúbená ako sirup kvôli svojej chuti, ale má tiež priaznivý účinok na zdravie. Môže sa aplikovať zvonka aj vnútorne na širokú škálu ťažkostí, od kašľa cez hojenie rán až po bolesť chrbta a reflux kyseliny.

Úloha v oftalmológii Vďaka svojim upokojujúcim a utišujúcim vlastnostiam je biela malva vynikajúcou protizápalovou bylinkou. Jej odvar z kvetov sa bežne používa na očné obklady. Takéto obklady ponúkajú riešenie na liečbu zápalových očných stavov. Upokojujú sliznice, znižujú sekréty a zmierňujú začervenanie očí.

Zloženie: Alanín, asparagín, betain, beta-karotén, zinok, triesloviny, efedrín, fosfor, glukóza, herniarin, invertovaný cukor, vápnik, vápnik fosfát, vápnik oxalát, draslík, kobalt, kyselina kávová, magnézium, mangán, sodík, sliz, palmitová kyselina, selén, železo, vitamíny B1, B2, B3, C

Kamila (Matricaira recutita, Chamomilla)

Kamila

Kamila je jednou z najstarších liečivých bylín, pričom záznamy o jej liečebných vlastnostiach siahajú viac než dvetisíc rokov späť. Môže sa aplikovať takmer univerzálne, pokrývajúc širokú škálu zdravotných problémov. Medzi iným podporuje tráviaci systém, znižuje zápal, upokojuje nervy a optimalizuje fungovanie detoxikačných orgánov.

Úloha v oftalmológii Odvar z kamily alebo obklady z kamily sú účinnou metódou na liečbu zápalových očných symptómov. Môže sa tiež aplikovať v prípadoch podráždenia alebo únavy očí spôsobenej prachom alebo alergiami. Hoci obklady z kamily nie sú odporúčané pre vodnaté oči, vyplachovanie jej odvarom pomáha zmierniť symptómy, čím znižuje pálenie alebo bodavý pocit.

Zloženie: Esenciálny olej, bisabolol, flavonoidy, glykozidy, rastlinné kyseliny, kumarín, rastlinný sliz, cholín, horké látky, cukor

Čoskoro sa vrátime s druhou časťou série, kde sa dozviete viac o užitočných liečivých bylinách.